Безплідною подружньою парою є та, у якої за бажання мати дитину при активних статевих стосунках, без застосування контрацептивних засобів, зачаття не настає протягом 12 місяців.
Цей термін - 1 рік - визначений статистично: доведено, що
— в 30% здорових подружніх пар вагітність настає в перші три місяці спільного життя;
— в 60% - вагітність настає протягом наступних семи місяців;
— в 10% - вагітність настає через одинадцять-дванадцять місяців після початку статевого життя.
Таким чином, рік - цілком достатній термін для того, щоб оцінити здатність до народжування дітей у подружньої пари.
Які є форми безплідності?
Якщо в жінки ніколи не було вагітності, говорять про первинну безплідність. Якщо в жінки була хоча б одна вагітність, то незалежно від того, чим вона закінчилася - пологами, абортом, викиднем, позаматковою вагітністю - наступна безплідність вважається вторинною.
Якщо причиною безплідного шлюбу є ті чи інші порушення в організмі жінки, говорять про жіночу безплідність.
Чоловічий фактор вважається причиною безплідного шлюбу в тому випадку, якщо жінка здорова, а в чоловіка спостерігається різке зниження запліднюючої здібності сперми (чоловіча безплідність).
При поєднанні жіночої і чоловічої безплідності має місце комбінована форма.
Про відносну безплідність, що обумовлена імунологічною несумісністю подружжя, говорять у випадку, коли у чоловіка та жінки нормальні показники їхньої репродуктивної функції, однак спеціальні проби вказують на їхню несумісність.
Ідіопатичне (непояснене) безпліддя спостерігається серед цілком здорових і добре сумісних подружніх пар.
У жіночому безплідді у свою чергу виділяють трубне, трубно-перітонеальне, ендокринне безпліддя і безпліддя, зв'язане з ендометріозом.
Який механізм настання вагітності?
У результаті циклічних гормональних процесів (менструальний цикл) кожен місяць у яєчниках відбувається дозрівання одного фолікула з яйцеклітиною. Приблизно на 14-ий день циклу, тобто в його середині відбувається розрив фолікула, у результаті якого яйцеклітина потрапляє в черевну порожнину, а звідти - у маткову трубу, де при зустрічі зі сперматозоїдами відбувається її запліднення. Запліднена яйцеклітина попадає в матку, при сприятливому збігу обставин прикріплюється до її стінки і дає початок розвитку вагітності.
Тому для настання вагітності необхідно:
1. Дозрівання яйцеклітини і розрив яєчникового фолікула (овуляція).
2. Влучення і безперешкодне проходження яйцеклітини по трубі в матку.
3. Готовність матки прийняти запліднену яйцеклітину і забезпечити її
розвиток.
Ендокринна (чи гормональна) форма безплідності розвивається при порушенні гормональних механізмів, що забезпечують дозрівання яйцеклітини і овуляцію.
Трубна форма безпліддя - неможливість вагітності через відсутність чи непрохідність обох маткових труб. У цьому випадку яйцеклітина не може потрапити в порожнину матки.
Перітонеальне безпліддя спричинене перешкодою не в самій трубі, а злуками між яєчником і трубою.
Маткова форма безплідності спостерігається при анатомічих дефектах матки, вроджених чи набутих. До вроджених дефектів відносять вади розвитку (відсутність чи недорозвинення матки, її подвоєння, сідловидна матка, наявність перегородки в порожнині матки і т.д.). Набуті дефекти найчастіше є результатом внутріматкових втручань (рубцева деформація матки, внутріматкові зрощення і т.д.).
Запорукою успішного лікування безплідності є правильна оцінка причин та вибір оптимального для кожної конкретної подружньої пари методу лікування.