Аденома простати або сучасна назва захворювання-доброякісна гіперплазія простати (ДГПЗ) - одне з найчастіших доброякісних захворювань у чоловіків, яке призводить до збільшення простати, обструкції сечового міхура та розвитку пов'язаних із захворюванням проявів, що погіршують якість життя пацієнтів.
До цих проявів належать:
- виділення сечі тонкою струєю або краплями,
- переривистий струмінь сечі,
- відчуття неповного спорожнення сечового міхура,
- часте нічне відвідування туалету,
- болісне виділення сечі з імперативними покликами, мимовільне підтікання сечі.
Виражені прояви захворювання спостерігаються у 30-60% чоловіків віком понад 60 років, кількість чоловіків з проявами захворювання подвоюється кожні 10 років життя, частота захворювання сягає піку до 88% у віці 90 років. Медичними дослідженнями доведено, що ДГПЗ не виявляється у чоловіків віком до 30 років, та останнім часом збільшилась частота розвитку захворювання у чоловіків після 30.
Донедавна основним методом лікування аденоми простати був хірургічний. На даний час відношення до медикаментозного лікування хворих з дігнозом аденома простати істотно змінилося.
Аденома простати вже не є однозначно «хірургічним захворюванням», коли єдиним полегшуючим стан хворого видом лікування була операція.
Значна частина хворих у сучасному світі отримує тривале медикаментозне лікування при діагнозі аденома передміхурової залози в якості альтернативи оперативному лікуванню.
Згідно з клінічним протоколом надання медичної допомоги хворим з доброякісною гіперплазією передміхурової залози доведена незаперечна ефективність застосування медичних препаратів, які зменшують об'єм передміхурової залози, що усуває прояви захворювання та збільшує потік сечі. А це, в свою чергу, значно зменшує вірогідність гострої затримки сечі та необхідність оперативного втручання. Останні дослідження довели можливість тривалого безпечного (до 10 років) застосування таких препаратів.
Хірургічне лікування показано пацієнтам, які:
- не відчувають ефекту від медикаментозного лікування;
- мають затримку сечі, резистентну до медикаментозного лікування;
- відхиляють медикаментозне лікування і бажають більш активного лікування;
- мають рівень залишкової сечі, що збільшується;
- мають абсолютні показання (повторна затримка сечі, ниркова недостатність, спричинена ДГПЗ, камені сечового міхура, рецидивуючі інфекції сечового тракту, рецидивуюча гематурія на тлі лікування інгібіторами 5-а-редуктази).